Ultralekkie blaty z kwarcytu

Stolarstwo
Ultralekkie blaty z kwarcytu

Czy blaty kamienne, aby były trwałe, zawsze muszą być ciężkie? Na pewno ładnie prezentują się w naszych domach, ale dostarczają wielu problemów przy ich wnoszeniu i montażu. Utrzymanie ich w czystości także wymaga sporego wysiłku. Dlatego firma Witko Stone z Bojana koło Gdyni postanowiła wprowadzić na polski rynek blaty kwarcytowe.


Konglomerat kwarcytowy znany jest w Polsce od kilku lat jako bardzo trwały materiał kamienny. Firma Witko Stone postanowiła wykorzystać wspaniałe walory tego materiału do zastosowań praktycznych w domowym wnętrzu. W ten sposób zaczęły powstawać projekty niesamowitych blatów kuchennych czy posadzek. Ten materiał ma jednak bardziej wszechstronne zastosowanie.

Udoskonalenie natury
Natura stworzyła produkt idealny – kamień, który znajduje zastosowanie w naszych domach. Jest nie tylko funkcjonalny, ale także piękny. Człowiek dąży jednak do udoskonalania przyrody, dlatego z tej chęci dążenia do ideału powstał kwarcyt – produkt niemalże idealny do zastosowania nie tylko w domu. Materiał, który w swej konstrukcji jest tak zwarty, że nie dotyczy go zjawisko absorpcji kwasów organicznych, detergentów i innych substancji używanych codziennie w naszych domach.

Jego zalety sprawiły, że firma Witko, specjalizująca się w wytwarzaniu różnych produktów z szerokiej gamy rodzajów kamienia, rozpoczęła produkcję elementów wyposażenia wnętrza z konglomeratu kwarcytowego.

Kwarcyt – kamień idealny
Na czym polega fenomen kwarcytu? Dlaczego coraz więcej osób dostrzega zalety tego surowca, projektując wyposażenie wnętrza?

„Trzeba wyraźnie powiedzieć, że fenomen kwarcytu polega na tym, że nie ma w sobie żadnych mikroszczelin. Jest surowcem zwartym prawie idealnie. Brak mikroszczelin zapobiega rozwojowi bakterii na powierzchni blatu” – mówi Wojciech Chmielewski, właściciel firmy Witko Stone.

Kwarcyt jest więc wspaniałym materiałem na blat w kuchni czy łazience. Do tego jest cienki i lekki, więc nie ma żadnych problemów z jego dostarczeniem do klienta oraz montażem. Firma Witko jest w stanie wykonać blaty z doklejaniem pod kątem 45o różnej szerokości doklejek, które sprawiają wrażenie grubego blatu i które jednocześnie są lekkie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że chcąc zamontować blat z tradycyjnego kamienia, który jest dość ciężki, meble kuchenne muszą zostać specjalnie wzmocnione. To oczywiście przekłada się na cenę. Dlatego blaty z kwarcytu są tańsze od swoich kamiennych odpowiedników.

Jednolita barwa na całej powierzchni oraz duży wybór kolorów to również atut kwarcytu – w dużej mierze dostrzegany przez projektantów.

Na takich blatach możemy śmiało przygotowywać posiłki bez konieczności używania deski do krojenia. Brak absorpcji ułatwia utrzymanie jego powierzchni w idealnej czystości. Materiał jest odporny na zarysowania czy pęknięcia. Krojąc nożem różne produkty bezpośrednio na takim blacie, nie musimy się martwić o zarysowanie jego powierzchni. Niezwykłe właściwości konglomeratu kwarcytowego i zastosowanie pianki wzmacniającej powoduje, że pani czy pan domu mogą bez obaw na nim pracować.

Zapomnij o środkach czyszczących
Dzięki swoim właściwościom konglomerat kwarcytowy znajduje zastosowanie nie tylko jako materiał dla blatów kuchennych czy łazienkowych, doskonale nadaje się również na posadzki i podłogi. Podłoga z tego materiału nie rysuje się, nie pęka i łatwo ją utrzymać w czystości.

„Materiał ten bardzo łatwo utrzymać w czystości. Nie potrzeba żadnych specjalnych środków czy past do czyszczenia kamiennych powierzchni. Wystarczy jakikolwiek środek czyszczący i trochę wody” – przekonuje Wojciech Chmielewski. „Konglomerat kwarcytowy nie traci połysku i głębi koloru. Poprzez swój ścisły charakter nie pozwala też na zagnieżdżenie się bakterii czy drobnoustrojów”.

Dzięki swoim właściwościom konglomerat kwarcytowy jest wykorzystywany również w przemyśle medycznym jako element wyposażenia sal operacyjnych – podłóg czy wszelkiego rodzaju blatów. Jest on również bezpieczny elektrostatycznie z uwagi na swoją mikrocząsteczkową, zwartą strukturę.

Kwarcyt to prawdziwa rewolucja w każdym domu. Koniec z obawą o zarysowania blatów. Koniec z ciągłym czyszczeniem i polerowaniem kamiennych elementów wyposażenia kuchni. Do tego nie trzeba się już przejmować zanieczyszczeniami po resztkach artykułów spożywczych. Można też zapomnieć o desce do krojenia. Jeśli do tego dodamy, że ten materiał jest lekki, łatwy w montażu i utrzymaniu czystości, można śmiało powiedzieć, że kwarcyt jest materiałem idealnym, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza kuchni, łazienki czy jako element podłogowy.